6 sposobów na otrucie kota – antyporadnik

On 30 czerwca, 2016

Są takie zwierzęta, które mają dość dobrze rozwiniętą inteligencję by unikać trujących roślin, niestety koty zazwyczaj do nich nie należą. A jeśli nawet to i tak nie mamy pewności czy akurat nasz pupilek jest jej członkiem, co więcej zamknięty pod naszą nieobecność “sierść” może wpaść na znakomity pomysł skubnięcia sobie kawałka kwiatka. Jeżeli mamy niecne zamiary i nie pałamy sympatią do swojego kota to należy zakupić kilka roślin z poniższej listy (najlepiej wszystkie)  i postawić w dostępnym dla zwierzęcia miejscu, zachęcając go dodatkowo do skosztowania smakołyków. Jeżeli jednak dość lubimy swojego pupila należy potraktować tą listę jako przestrogę.

Aloes zwyczajny (aloe vera) – zwyczajowo używany w leczeniu alergii i trudno gojących się ran. Dla kota nie jest już tak łaskawy, zawarte w nim saponiny mogą wywołać drgawki, podrażnienie pyska, gardła, a także przewodu pokarmowego.

Aloe_vera_1 Pau Pamies Gracia
fot. Pau Pamies Gracia

Narcyz i tulipan – cebulki tych roślin zawierają toksyny, które mogą  powodować ślinotok, zapaść oraz poważne problemy z sercem. Rośliny są także niebezpieczne dla psów, wszystko przez zapach zmielonych kości używanych w nawozach roślinnych.

irys tulipan Marylinfot. arsbotanica

Difenbachia – Ta pospolita roślina doniczkowa nazywana jest także niemą trucizną. Zawiera ona igiełkowate kryształy szczawianu wapnia, które mogą poparzyć jamę ustną kota, a także spowodować spuchnięcia języka, a w niektórych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia nerek.

1280px-Starr_061212-2331_Dieffenbachia_seguine forest kim starrfot. Forest Kim Starr

Kalanchoe Blossfelda – Sukulent z jasnoczerwonymi, żółtymi lub różowymi kwiatkami. Wygląda niepozornie, jednak zawiera bufadienolidy – steroidy powodujące uszkodzenie serca.

2007-03-19Kalanchoe_blossfeldiana01

Lilia – wszystkie jej części są trujące, a nawet toksyczne dla kotów. Skutkiem zatrucia jest ustanie pracy nerek, a następnie śmierć w ciągu 24-48 godzin.

1024px-01-Lilium_candidum_madonna_lily Ranger

Marihuana – roślina może osłabić system nerwowy zwierzęcia, a następnie doprowadzić do padaczki lub śpiączki. Naćpanego kota należy jak  najszybciej zabrać do lekarza i (jeżeli akurat nie chcemy ukatrupić swojego zwierzaka) poinformować, że powodem zatrucia jest marihuana.

Marijuana usfish and wildlife service

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *