Bambusy z Azji nad Wisłę
Chiński filozof Lao Tsy (VI w p.n.e.) powiedział: „ Dom bez dzieci, drzewo bez ptaków i ogród bez bambusów są jak dzień bez słońca”. Bambus silnie zakorzenił się kulturze i religiach krajów azjatyckich. W Chinach odzwierciedla ścieżkę życia, której podstawą powinny być takie cechy, jak elastyczność, wytrzymałość, cierpliwość i wytrwałość. W Indiach symbolizuje przyjaźń, altruizm i szczęśliwą rodzinę.
Bambusy wykorzystuje się do budowy domów, ogrodzeń, mostów, przewodów nawadniających, a także mebli. Powstają z nich również naczynia, kosze, kapelusze i maty. Młode pędy bambusa są jadalne, natomiast z ziaren można wypiekać chleb i robić napój podobny do piwa.
Z botanicznego punktu widzenia…
Bambusy należą do rodziny TRAW – tak tak – bambus to tak na prawdę przerośnięta trawa. Co więcej tzw łodyga to nic innego jak zdrewniałe źdźbło, rozgałęziające się, niekiedy dochodzące do znacznej wysokości (40 m). Pędy nadziemne bambusa wyrastają z podziemnego kłącza, czyli podziemnego pędu, którego zadaniem jest magazynować substancje odżywcze oraz stabilizować roślinę. Łodygi mogą mieć różne barwy: od zielonej i żółtej przez pomarańczową i brązową do czarnej; czasem bywają też paskowane.
Kwitnienie bambusów to jak do tej pory spora zagadka – niektóre kwitną corocznie, inne sporadycznie i bardzo nie regularnie nawet co kilkadziesiąt lat. Istnieją gatunki, które po kwitnieniu i wydaniu nasion zamierają.
Do uprawy w Polsce
Pierwsze mrozoodporne bambusy trafiły do Europy na początku XIX w. z Chin i Japonii. Obecnie na naszym kontynencie uprawianych jest ponad 400 gatunków i odmian. Istnieją gatunki pochodzące z Andów i Himalajów (Fargesia, Thamnocalamus), które znoszą temperaturę nawet do –29°C. W naszym klimacie duża część z nich może przetrwać zimę, należy pamiętać jednak, że nie urosną one do takich rozmiarów jak w naturze.
Najtwardsze okazy:
Phyllostachys nigra – Fylostachys czarny – osiągający 6–8 m wysokości. Jego pędy przybierają mahoniowoczarną barwę.

Phyllostachys nigra – Fylostachys czarny (exoticplants.de)
Phyllostachys aureosulcata – Fylostachys złotobruzdowy – żółte pędy, osiągający ok 5-8 m. wysokości.
Phyllostachys aureosulcata – Fylostachys złotobruzdowy (bambogarden.com)
Pseudosasa japonica – Pseudosasa japońska – wysokość do 5 m. o dużych, charakterystycznych liściach.
Pseudosasa japonica – Pseudosasa japońska (marechal.be)
Sasa veitchii – Sasa Veitcha – gatunek niski, okrywowy o bardzo atrakcyjnym ulistnieniu.
Sasa veitchii (hoser.pl)
Shibataea kumasaca – gatunek stosowany na niskie żywopłoty lub jako roślina okrywowa
Shibataea kumasaca (levisbamboo.com)
Pleioblastus variegatus – atrakcyjne liście, roślina okrywowa.
Sasaella glabra ‘Albostriata’ – stosowany jako okrywa, bardzo atrakcyjne paskowane liście.
Pleioblastus variegatus (bambus-hain.de)
Fragresja rufa – bambus dobrze rosnący także w miejscu cienistym
Fragresja nitida – bambus dobrze rosnący także w miejscu cienistym
Fargesia murielae – Bambus Parasolowaty – Bambus średniej wielkości, zimozielony dorasta to ok 2-2,5 m. Również dobrze sprawdza się jako alternatywa żywopłotu.
Kilka porad na zakończenie
Przy sadzeniu bambusów w ogrodzie należy dobrze przemyśleć miejsce, w którym zostaną posadzone, gdyż są to rośliny bardzo ekspansywne i potrzebują do wzrostu dużo przestrzeni. Dobrym sposobem jest wokół miejsca posadzenia roślin wkopać w ziemię bariery zapobiegające rozrastaniu się kłączy, co pozwoli kontrolować inwazyjny wzrost bambusa.
źródła: Justyna Kiersnowska - "Bambusy rośliny magiczne" - 2011 r.; "Dendrologia" Jakub Dolatowski, Włodzimierz Seneta; bamboogarden.com