Robimy doniczki, czyli beton is back!

On 26 kwietnia, 2016

Dziś z cyklu “zrób to sam” przedstawiamy krótki poradnik jak wykonać betonowe doniczki. Poradnik jest opatrzony przydługawym wstępem autora, który oczywiście można pominąć i przejść bezpośrednio do instrukcji doniczkowych.

beton9

Przydługawy wstęp autora, który bez wyrzutów sumienia można pominąć.

“Trzeba wyjść od betonu!” – tak zwykł mawiać doktor K na zajęciach  z Projektowania Przestrzeni Publicznych, do nas, czyli dwudziestokilkuletnich studentów. Wtedy, a było to dawano, dawno temu, budziło w nas to ogólną wesołość, a nawet politowanie i złość. Bo jak to możliwe, że doktor, który ma nas nauczać o projektowaniu z wykorzystaniem jak największej ilości zieleni, może powtarzać, iż najlepszym materiałem budowlanym jaki kiedykolwiek wymyślono jest BETON? Co więcej, w każdym projektowanym założeniu, trzeba było “wyjść od betonu”, nie ważne czy to plac zabaw, skwer, czy też plac przy kościele. Wszelakie formy buntu przejawiające się niezastosowaniem tego cudownego materiału były skutecznie tłamszone marną trójczyną lub poprawką. Co więc było robić? Stosowaliśmy ten beton, szczegółowo opisując czy to B10 czy też B20, recytując przy zaliczeniach jego bogatą historię od Starożytności (tak, tak beton zanany był już przed Starożytnym Rzymem), poprzez moment przełomowy jakim było wynalezienie cementu portlandzkiego, aż do czasów współczesnych.

Po skończeniu zajęć trwających bite 3,5 roku, ten sławetny beton budził we mnie najgorsze skojarzenia –  jeszcze jakiś czas po studiach w swojej pracy zawodowej stosowałam go tylko wtedy kiedy było to na prawdę konieczne. Przełomem w moim konflikcie z tworzywem była współpraca z jednym z ogrodów botanicznych, który był wtedy w trakcie rozbudowy, właściciel, w tym wypadku państwowa uczelnia, nie kwapiła się aby ładować pieniądze w ten przybytek więc nie można było sobie pozwolić na super materiały za miliard dolarów.  Jako, że beton był tani bardzo wiele rzeczy robiliśmy przy jego wykorzystaniu – donice, podpórki, siedziska, nie banalne schody i wiele wiele więcej innych drobnych rzeczy. Wtedy też uświadomiła sobie, że z BETONU można wykonać absolutnie wszystko  i do dziś uważam, że jest tworzywem o wyjątkowych właściwościach i ogromnym potencjale.

Dlatego też zachęcamy do stosowania go w swoim otoczeniu, gdyż umiejętnie połączony z elementami roślinnymi nadaje przestrzeni nie banalny, świeży wygląd. Co więcej, beton bardzo dobrze się sprawdza przy wyrobie drobnych rzeczy z naszego otoczenia (wazony, misy, doniczki, podkładki pod kubki itp) i co ważne jest tani – 5kg za około 6 zł.

Tym którym udało się przebrnąć wstęp – dziękujemy, a poniżej krótkie HOW-TO, czyli jak wykonać samodzielnie betonowe doniczki.

Poradnik

Składniki:

Beton – najlepiej kupić mieszankę na wylewki, unikniemy mieszania piasku i cementu (z ok 5 kg wylewki otrzymamy 4 lub 5 doniczek)

Formy do wyrobu doniczek – aby utworzyć  1 doniczkę potrzebujemy 1 większą doniczkę i 1 jedną mniejszą jako formy.

WD40 lub olej do posmarowania formy.

Wykonianie

  1. Beton wsypujemy do miski lub wiaderka – postępujemy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu lub jak kto woli na oko. W naszym przypadku beton nie był za rzadki, miał konsystencję mokrego piasku.beton1

2.  Przygotowujemy formę. Obie doniczki psikamy wd40 lub smarujemy olejem. Ma to nam pomóc w późniejszym wyciągnięciu gotowej doniczki z formy. Na dno większej doniczki wkładamy trochę betonu a następnie całość uzupełniamy betonem, na żądaną wysokość.

beton2

Całość odstawiamy na 24-48 h.

beton3

Gdy beton już się zwiąże możemy przystąpić do wyciągania gotowych doniczek. Nie przerażajmy się początkowo nie równym wyglądem – aby nieco wygładzić powierzchnię należy użyć papieru ściernego (my użyliśmy gruboziarnistego papieru – 40)

beton4

beton5

Tak wyglądają doniczki po oszlifowaniu:beton7Aviary Photo_131059917240048201beton6

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak posadzić rośliny.

WP_20160425_19_19_46_Pro

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *