Bożodrzew czyli anty-przykład pachnącej rośliny

On 17 czerwca, 2015

Widząc pięknie kwitnące drzewa i krzewy zawsze nastawiamy się na cudowny zapach cieszący nasze nosy. Jednak jest kilka przypadków, które daleko odeszły od tego standardu i są anty przykładem  pachnącej rośliny. Jednym z nich jest Bożodrzew gruczołowaty, który obecnie rozpoczął kwitnienie. Problem z nim jest taki, że najzwyczajniej śmierdzi… na długo przed tym niż zdążymy go zobaczyć, czujemy jego zapach. Oczywiście ładny lub brzydki zapach jest kwestią gustu, nie mniej jednak nie spotkaliśmy nigdy nikogo kto by się nim zachwycał.

Aviary Photo_130790168743997706

Bożodrzew gruczołowaty (Ailanthus altissima)  to roślina, która w naturalnym stanowisku rośnie w lasach na górzystych terenach (głównie Chiny). Do Europy została sprowadzona w 1751 r. Obecnie występuje w Europie i w Ameryce Północnej. W Polsce uprawiana z powodzeniem głównie w zachodnich częściach kraju. Jest rośliną uznaną za gatunek inwazyjny, dlatego od 2012 r. jego uprawa, rozmnażanie, hodowla, import i sprzedaż wymaga specjalnego pozwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Aviary Photo_130790168419009654

Nie zachęcamy do sadzenia tego osobnika w swoim ogrodzie – głównie stosuje się ją na terenach przemysłowych – a wszystko to ze względu, że Bożodrzew bardzo szybko rośnie – u młodych okazów roczne przyrosty to nawet 200 cm.

Podsumowując – gdy na ulicy poczujecie nagle, słodko-mdławy, nieprzyjemny zapach – najpewniej trafiliście na kwitnący gdzieś w pobliżu Bożodrzew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *