Co można sobie skubnąć z trawinika? cz. I

On 6 sierpnia, 2015

Chwasty  jeszcze nigdy nie były tak popularne, i bynajmniej nie ze względu na ich nie proszoną obecność w ogrodzie i na trawniku, a na ich walory smakowe i wartości odżywcze. Przyglądając się dokładnie własnemu trawnikowi możmy wyłowić wiele smacznych okazów na talerz!  Poniżej przedstawiamy nasz  kilka z nich.

Cykoria podróżnikCichorium intybus. Popularny chwast łąk i pól górskich. Jadalne części to pąki, liście oraz korzenie. Kwiaty i młode liście dodajemy do sałatek (smak goryczkowaty), można także zamarynować pąki kwiatowe. Korzenie natomiast, suszy się i mieli, używa się ich przede wszystkim jako dodatek do kawy.

cykoria podroznik

Bluszczyk kurdybanek –  Glechoma hederacea.  Roślinę możemy znaleźć dosłownie wszędzie: na zacienionych trawnikach, w przydrożnych rowach oraz skraju lasu. Jadalne części to przede wszystkim liście – młode dodajemy do sałatek i na kanapki. Starsze można przyrządzać jak szpinak.

Glechoma_hederacea1

Mniszek pospolityTaraxacum officinale. Pospolity chwast – rośnie wszędzie tam gdzie trawa. Jadalne części rośliny to kwiaty i liście a także korzenie. Kwiaty zawierają więcej beta-karontenu niż marchewka. Dodajemy je  przede wszystkich do sałatek i na kanapki. Pamiętajmy, że najsmaczniejsze są młode liście. Suszone, zmielone korzenie można stosować jako substytut kawy.

DandelionFlower by Greg Hume - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - httpscommons.wikimedia.orgwikiFileDandelionFlower.jpg#mediaFileDandelionFlower.jpg

Nasturcja większa –  Tropaeloum majus – szczegółowo roślina została opisana tu

Tropaeolum_majus_04

Koniczyna ŁąkowaTrifolium pretense. Roślina jadalna w całości – kwiaty można dodawać sałatek oraz herbaty. Kwiaty bogate są w białko, beta karoten oraz witaminę C, a także większość witamin z grupy B. Młode liście z powodzeniem można dodawać do sałatek, nie mają one jednak jakiegoś charakterystycznego smaku, starsze owszem – jednak bardzo często są one łykowate. Należy pamiętać, że koniczyna jest dość popularnym alergenem, nie poleca się jedzenia jej w dużych ilościach.

„Red clover closeup” autorstwa I, Tony Wills. Licencja CC BY 2.5 na podstawie Wikimedia Commons - httpscommons.wikimedia.orgwikiFileRed_clover_closeup.jpg#mediaFileRed_clover_closeup.jpg

Liliowiechemerocallis sp. – Roślina co prawda nie jest chwastem i nie znajdziemy go na łące, ale z powodzeniem można skosztować okazów z własnego ogródka. Jadalne są kwiaty, pąki oraz korzenie. Kwiaty i pąki używamy jako dodatek do sałatek, bulwy korzeniowe można przygotowywać jak ziemniaki.

1024px-Hemerocallis_fulva_June

 

SzczawikOxalis spp. Wszystkie rodzaje szczawiku są jadalne – zarówno te z kwiatami żółtymi jak i z czerwonymi. Liście są bogatym źródłem witaminy C, można je spożywać na surowo (jako dodatek to sałatek) lub gotować jak szpinak. Korzenie, można gotować jak ziemniaki.

1280px-Oxalis_purpurea_(Habitus)_2

Gwiazdnica pospolitaStellaria media. Jadalne części to pędy, liście i kwiaty. Roślina bogata w witaminy oraz kwasy omega-6. Stosuje się przede wszystkim jako dodatek do sałatek. Spożywana w dużych ilościach może powodować efekt przeczyszczający.

1280px-StellariaMedia001

Fiołek trójbarwny – Viola tricolor. Chociaż jadalna jest cała roślina – na naszych stołach najczęściej pojawiają się kwiaty. Używany przed wszystkim jako ozdoba sałatek (więcej o dekoracjach można przeczytać tu), a także jako dodatek do dżemów i powideł – dzięki swoim właściwością roślina przyspiesza gęstnienie.

jerzy opiola

 

Ku rozwadze czytelnika. Pamiętajmy, aby nie jeść wszystkiego z zdołamy wyrwać z trawnika – jest wiele roślin, które są trujące lub powoduję nie przyjemne objawy. Jemy tylko to co znamy i jesteśmy pewni, że to dokładnie ten gatunek!

zdjęcia: Tony Willis, L.Hugo, Greg Hume, Forest&Kim star, Jerzy Opioła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *