Co można sobie skubnąć z trawinika? cz. I
Chwasty jeszcze nigdy nie były tak popularne, i bynajmniej nie ze względu na ich nie proszoną obecność w ogrodzie i na trawniku, a na ich walory smakowe i wartości odżywcze. Przyglądając się dokładnie własnemu trawnikowi możmy wyłowić wiele smacznych okazów na talerz! Poniżej przedstawiamy nasz kilka z nich.
Cykoria podróżnik – Cichorium intybus. Popularny chwast łąk i pól górskich. Jadalne części to pąki, liście oraz korzenie. Kwiaty i młode liście dodajemy do sałatek (smak goryczkowaty), można także zamarynować pąki kwiatowe. Korzenie natomiast, suszy się i mieli, używa się ich przede wszystkim jako dodatek do kawy.
Bluszczyk kurdybanek – Glechoma hederacea. Roślinę możemy znaleźć dosłownie wszędzie: na zacienionych trawnikach, w przydrożnych rowach oraz skraju lasu. Jadalne części to przede wszystkim liście – młode dodajemy do sałatek i na kanapki. Starsze można przyrządzać jak szpinak.
Mniszek pospolity – Taraxacum officinale. Pospolity chwast – rośnie wszędzie tam gdzie trawa. Jadalne części rośliny to kwiaty i liście a także korzenie. Kwiaty zawierają więcej beta-karontenu niż marchewka. Dodajemy je przede wszystkich do sałatek i na kanapki. Pamiętajmy, że najsmaczniejsze są młode liście. Suszone, zmielone korzenie można stosować jako substytut kawy.
Nasturcja większa – Tropaeloum majus – szczegółowo roślina została opisana tu
Koniczyna Łąkowa – Trifolium pretense. Roślina jadalna w całości – kwiaty można dodawać sałatek oraz herbaty. Kwiaty bogate są w białko, beta karoten oraz witaminę C, a także większość witamin z grupy B. Młode liście z powodzeniem można dodawać do sałatek, nie mają one jednak jakiegoś charakterystycznego smaku, starsze owszem – jednak bardzo często są one łykowate. Należy pamiętać, że koniczyna jest dość popularnym alergenem, nie poleca się jedzenia jej w dużych ilościach.
Liliowiec – hemerocallis sp. – Roślina co prawda nie jest chwastem i nie znajdziemy go na łące, ale z powodzeniem można skosztować okazów z własnego ogródka. Jadalne są kwiaty, pąki oraz korzenie. Kwiaty i pąki używamy jako dodatek do sałatek, bulwy korzeniowe można przygotowywać jak ziemniaki.
Szczawik – Oxalis spp. Wszystkie rodzaje szczawiku są jadalne – zarówno te z kwiatami żółtymi jak i z czerwonymi. Liście są bogatym źródłem witaminy C, można je spożywać na surowo (jako dodatek to sałatek) lub gotować jak szpinak. Korzenie, można gotować jak ziemniaki.
Gwiazdnica pospolita – Stellaria media. Jadalne części to pędy, liście i kwiaty. Roślina bogata w witaminy oraz kwasy omega-6. Stosuje się przede wszystkim jako dodatek do sałatek. Spożywana w dużych ilościach może powodować efekt przeczyszczający.
Fiołek trójbarwny – Viola tricolor. Chociaż jadalna jest cała roślina – na naszych stołach najczęściej pojawiają się kwiaty. Używany przed wszystkim jako ozdoba sałatek (więcej o dekoracjach można przeczytać tu), a także jako dodatek do dżemów i powideł – dzięki swoim właściwością roślina przyspiesza gęstnienie.
Ku rozwadze czytelnika. Pamiętajmy, aby nie jeść wszystkiego z zdołamy wyrwać z trawnika – jest wiele roślin, które są trujące lub powoduję nie przyjemne objawy. Jemy tylko to co znamy i jesteśmy pewni, że to dokładnie ten gatunek!
zdjęcia: Tony Willis, L.Hugo, Greg Hume, Forest&Kim star, Jerzy Opioła