Drewniane podkładki pod kubek
Sezon w ogrodzie można uznać już za zakończony. Inne strony ogrodnicze podpowiedziały jak wybrać choinkę. Tym czasem Arsbotanica zaprasza na zajęcia praktyczne. Dziś przedstawimy jak tanim kosztem stworzyć oryginale podkładki pod kubek.
To co będzie nam potrzebne to krążki drewniane o grubości ok 2/3 cm., tzw przekroje z różnych drzew. Takie coś można sobie ręcznie uciąć w ogrodzie, poprosić panów na mieście wycinających drzewa (z mojego doświadczenia wynika, że panowie raczej chętnie się dzielą) lub zakupić za grosze u stolarza.
Nasze krążki pochodzą z wycinki drzew od zaprzyjaźnionego szkółkarza. W naszym przypadku były to: klon, grab, jałowiec oraz złotokap. Bardzo ciekawymi okazami są złotokap oraz jałowiec, które mają ciemne drewno, dodatkowo złotokap posiada żółtawe obrzeża.
Pamiętajmy, że świeże okazy należy wysuszyć – jeżeli tego nie zrobimy, bardzo prawdopodobnie jest iż krążek nam pęknie lub rozpocznie wypuszczać żywicę (jeżeli robimy podstawki z roślin żywicznych).
Suszenie jest procesem dość długim, należy powiem krążki pozostawić w temperaturze pokojowej minimum miesiąc, dlatego też najlepszym zobowiązaniem będzie zaopatrzenie się już w elementy suche.
Mając przygotowane suche przekroje możemy rozpocząć pracę. Na sam początek wszystko należy porządnie przeszlifować papierem ściernym o gramaturze 120-240. Robimy to ręcznie lub za pomocą szlifierki (można także nałożyć specjalną nakładkę na zwykłą wiertarkę)
Szlifujemy do momentu wydobycia dokładnego rysunku słoi, pamiętajmy, że powierzchnia powinna być idealnie gładka.
Tak przygotowane elementy możemy potraktować dwojako – zabejcować, żeby podbić kolor, a następnie zakonserwować woskiem lub jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektu zawoskować od razu.
Do woskowania, użyłam wosku bezbarwnego zakupionego w jednym z marketów budowlanych. Cały proces jego nakładania wygląda następująco: za pomocą bawełnianej szmatki wcieramy wosk w drewno kolistymi ruchami, po ok 15 min wycieramy nadmiar i wstępnie polerujemy, powtarzamy ten proceder jeszcze 2 razy – na sam koniec dokładnie polerujemy. Polerować można bawełnianą szmatką lub szczotką do butów. Staranne nakładanie wosku jest bardzo ważne – robiąc to dobrze mamy pewność, że wilgoć nie dostanie się do środka i nasz krążek będzie zabezpieczony zarówno przed plamami z wody, jak i z różnego rodzaju tłuszczy.
Na tak zabezpieczone podkładki spokojnie możemy stawiać kubek z gorącą herbatą.
Pamiętajmy, że nie musimy się ograniczać do samego zabezpieczenia woskiem, można także przymalować przekroje, użyć metody Decoupage, lub przenieść jakiś napis – możliwości jest wiele. Poniżej garść inspiracji znalezionych w sieci:
autor Railis
autor Lisa Angel
autor: the brown buck
autor: Fando