Drewniane podkładki pod kubek

On 21 grudnia, 2015

Sezon w ogrodzie można uznać już za zakończony. Inne strony ogrodnicze podpowiedziały jak wybrać choinkę. Tym czasem Arsbotanica zaprasza na zajęcia praktyczne. Dziś przedstawimy jak tanim kosztem stworzyć oryginale podkładki pod kubek.

To co będzie nam potrzebne to krążki drewniane o grubości ok 2/3 cm., tzw przekroje z różnych drzew. Takie coś można sobie ręcznie uciąć w ogrodzie, poprosić panów na mieście wycinających drzewa (z mojego doświadczenia wynika, że panowie raczej chętnie się dzielą) lub zakupić za grosze u stolarza.

Nasze krążki pochodzą z wycinki drzew od zaprzyjaźnionego szkółkarza. W naszym przypadku były to: klon, grab, jałowiec oraz złotokap. Bardzo ciekawymi okazami są złotokap oraz jałowiec, które mają ciemne drewno, dodatkowo złotokap posiada żółtawe obrzeża.

gatunki

Pamiętajmy, że świeże okazy należy wysuszyć – jeżeli tego nie zrobimy, bardzo prawdopodobnie jest iż  krążek nam pęknie lub rozpocznie wypuszczać żywicę (jeżeli robimy podstawki z roślin żywicznych).

Suszenie jest procesem dość długim, należy powiem krążki pozostawić w temperaturze pokojowej minimum miesiąc, dlatego też najlepszym zobowiązaniem będzie zaopatrzenie się już w elementy suche.

Mając przygotowane suche przekroje możemy rozpocząć pracę. Na sam początek wszystko należy porządnie przeszlifować papierem ściernym o gramaturze 120-240. Robimy to ręcznie lub za pomocą szlifierki (można także nałożyć specjalną nakładkę na zwykłą wiertarkę)

w trakcie1w trakcie3w trakcie2w trakcie4

Szlifujemy do momentu wydobycia dokładnego rysunku słoi, pamiętajmy, że powierzchnia powinna być idealnie gładka.

Tak przygotowane elementy możemy potraktować dwojako – zabejcować, żeby podbić kolor, a następnie zakonserwować woskiem lub jeżeli jesteśmy zadowoleni z efektu zawoskować od razu.

w trakcie5

Do woskowania, użyłam wosku bezbarwnego zakupionego w jednym z marketów budowlanych. Cały proces jego nakładania wygląda następująco: za pomocą bawełnianej szmatki wcieramy wosk w drewno kolistymi ruchami, po ok 15 min wycieramy nadmiar i wstępnie polerujemy, powtarzamy ten proceder jeszcze 2 razy – na sam koniec dokładnie polerujemy. Polerować można bawełnianą szmatką lub szczotką do butów. Staranne nakładanie wosku jest bardzo ważne – robiąc to dobrze mamy pewność, że wilgoć nie dostanie się do środka i nasz krążek będzie zabezpieczony zarówno przed plamami z wody, jak i z różnego rodzaju tłuszczy.

w trakcie6w trakcie7

Na tak zabezpieczone podkładki spokojnie możemy stawiać kubek z gorącą herbatą.

got1

Pamiętajmy, że nie musimy się ograniczać do samego zabezpieczenia woskiem, można także przymalować przekroje, użyć metody Decoupage, lub przenieść jakiś napis – możliwości jest wiele. Poniżej garść inspiracji znalezionych w sieci:

railis

autor Railis

lisa angel

autor Lisa Angel

thebrownbuck

thebrownbuck2

il_570xN.887956729_4pk7

autor: the brown buck

fando

akcesoria-kuchenne-12160096_6982833301

autor: Fando

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *