Drugie życie choinki świątecznej

On 28 grudnia, 2015

Święta, święta i zanim się człowiek obejrzał już po. Oprócz zbędnych kilogramów po świętach pozostaje nam bardzo często… żywa choinka. Co zrobić z takim delikwentem? Można podrzucić sąsiadowi pod śmietnik (odradzamy, aczkolwiek jest to dość powszechna praktyka), można wyrzucić do własnego śmietnika. A dla tych bardziej ekopomysłowych mamy kilka innych idei.

choinka

Choinki w donicach

Najlogiczniejszym rozwiązaniem jest posadzenie drzewka, niestety nie zawsze proceder sadzenia kończy się sukcesem. Jest kilka elementów o których należy pamiętać przed wysadzeniem choinki.

  1. Nie wszystkie choinki w donicach można posadzić, najlepiej przyjmują się drzewka małe, o systemie korzeniowym wiązkowym, czyli takim w którym brak jest jednego głównego korzenia. Te o systemie palowym (jeden główny korzeń – najlepiej wyobrazić do sobie na przykładzie marchewki) w 80% się nie przyjmą. Z drzew stosowanych na choinki – palowe systemy mają sosny (pinus) i jodły (abies). Tak więc największe szanse mamy sadząc świerki (picea). Z drzew iglastych jeszcze Tuje (thuja) posiadają płytki, wiązkowy system korzeniowy – lecz jest to mało popularne drzewko świąteczne.
  2. Jeżeli jednak uprzemy się że będziemy sadzić wspomniane jodły i świerki – należy je przed świętami kupić w “normalnym” gospodarstwie ogrodniczym, prosząc obsługę o drzewko przeznaczone do wysadzenia w ogrodzie. W taki wypadku, najczęściej otrzymamy delikwenta w doniczce, a jego korzenie będą opakowane jutą. Podczas sadzenia nie ma potrzeby usuwania worka jutowego, możemy go w całości wsadzić w ziemię. Na zdjęciu poniżej drzew w workach jutowych (zabalotowane) wzmocnione drutem niegalwanizowanym.
    root-ball-treesfot. doneganlandscaping.com
  3. Podczas sadzenia pamiętajmy aby umieścić delikwenta na takiej wysokości na jakiej rósł sobie w naturze.
  4. Jeżeli jednak drzewko nam się nie przyjmie – głowa do góry, za rok znowu będą święta!

Choinki cięte

Z takim drzewkiem, możemy się udać do miejskiej kompostowni gdzie zostanie tak zwaną “zieloną biomasą”, można także oddać go do… ZOO. Przykładowo – wrocławskie ZOO od lat prosi mieszkańców miasta aby przynosili poświąteczne drzewka. Pamiętajmy, aby najpierw się upewnić czy nasze miejskie ZOO przyjmuje takie dary. Kolejnym pomysłem, wyjątkowo dobrym w tym roku – jest przeznaczenie choinki na stroisz, czyli okrycie roślin w ogródku. Jak widać za oknem prawdziwa zima jeszcze do nas nie zawitała i z powodzeniem możemy jeszcze okryć nasze rośliny.stroisz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *