Inspiracje – prosto z Society of Garden Designers
Society of Garden Designers to jedno z najbardziej prestiżowych stowarzyszeń architektów krajobrazu i projektantów ogrodów w Europie, i sygnuje swoim logiem rzeczy nie byle jakie. Na początku marca pod jego patronatem powstała dość ciekawa pozycja – Great Garden Design: Contemporary Inspiration for Outdoor Spaces. Autorem jest Ian Hodgson i John Brooks, a sama pozycja prezentuje najlepsze prace autorstwa projektantów zrzeszonych w Society of Garden Designers, powstałe w przeciągu ostatnich pięciu lat.
Poniżej przedsmak tego co możemy tam zobaczyć.
Dennis Cadwallader – prosty, nowoczesny ogród z mnóstwem zieleni – kwiaty zostały ograniczone do minimum.
Helen Elks – Ogród nadmorski – Pierwotnie wybetonowany podjazd został przekształcony w łąkę kwietną.
Sue Adcock – symetryczny ogród podmiejski, w którym elementem wiodącym jest woda. W projekcie wykorzystano dużą ilość traw ozdobnych – dlatego najlepszy efekt widoczny jest późnym latem i jesienią.
Charlotte Rowe – Ogród miejski w Londynie. Projektantka pokazuje jak na małej przestrzeni można zrobić prawdziwie zielony zakątek. Na uwagę zasługują 2 gatunki, – Ophiopogon (czarna “trawa” pod oliwkami), Hakonechloa macra ‘Aureola’ – żółta trwa ozdobna.
Amanda Patton – Ogród podmiejski – większość gatunków to byliny i trawy ozdobne, aby optycznie poszerzyć teren w projekcie zastosowano niskie rośliny.
Andrew Fisher Tomlin – Bardzo nowoczesny ogród przy willi – rośliny są tam skromny dodatkiem.
James Basson – Villefranche-sur-Mer, Francja. Minimalistyczny ogród nad oceanem. Jednak nie dajmy się zwieść pierwszemu wrażeniu i temu co widzimy na zdjęciu – projektant mówi, że zastosował 500 gatunków roślin.
Roger Webster – przestrzeń publiczna – Devon, Wielka Brytania. Zwycięski projekt w konkursie na projekt rewitalizacji przestrzeni miejskiej. Ogród dodatkowo spełnia funkcje edukacyjną – wszystkie rośliny posiadają etykiety i są dokładnie opisane.
Patricia Fox – Ogród bardzo naturalistyczny, centralnym miejscem jest okrągły, dębowy taras – całość otoczona bylinami.
Książka niestety nie dostępna jeszcze w Polsce – na razie można ją zakupić tu
Zródło zdjęć: materiały promocyjne oraz telegraph.co.uk
Ogród Charlotte Rowe – to nie wierzby tylko oliwka i nie turzyca Carex elata tylko Hakonechloa macra “Aureola”.
Już prostujemy informacje – Dziękujemy za czujność!