Kasztan jadalny

On 6 listopada, 2015

Co raz częściej w marketach, a także w sklepach promujących dziwne jedzenie można spotkać kasztany jadane. Co to takiego, skąd się wzięło i jak się do tego zabrać – już spieszymy z wytłumaczeniem.

Kasztan jadalny (Castanea sativa), oprócz nazwy ma nie wiele wspólnego z kasztanowcem (potocznie zwanym kasztanem), który cieszy swoimi owocami jesienią dzieciaki. Kasztan jadalny to gatunek uprawiany od niepamiętnych czasów jako drzewo owocowe w pd. i środk. Europie, na Kaukazie, w pn. i zach. Anatolii. W uprawie uzyskuje średnio do 20 m wysokości, w naturze zaś do 30 m.

Illustration_Castanea_sativa0

To co wartościowe ze spożywczego punktu widzenia, to jego owoce czyli orzechy zwane także kasztanami. Znajdują się one w “okrywie” pokrytej w całości jeżowatymi kolcami, zazwyczaj możemy znaleźć tam trzy orzechy przy czym dwa z nich są puste.

WP_20151011_15_01_57_Pro (1)

Kasztan jadalny jest ceniony także ze względu na swoje drewno, które to jest wartościowym materiałem w meblarstwie – dobrze daje się obrabiać i politurować. We Włoszech stosowany jest do konstrukcji beczek, w których leżakuje ocet balsamiczny, a także do niektóre gatunki whiskey.
Edelkastanie

Uprawa

W Polsce uprawa kasztana jadalnego jest możliwa jedynie na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim gdzie spotykane są liczne okazy w lasach i parkach. Drzewo jest średnio mrozoodporne (w zależności od pochodzenia od – 26 °C do – 29 °C). Wrażliwy na wczesne i późne przymrozki. Wymaga gleb świeżych i bogatych w składniki mineralne oraz wilgotnego, ciepłego, łagodnego klimatu. Nie toleruje suchego powietrza. Na korzystnych siedliskach dobrze znosi ocienienie. Przez pierwszych 10 lat rośnie dość wolno, potem szybko.

Owoce

Wspomniane już owoce, zwane także maronami lub po prostu kasztanami w smaku są mączyste i lekko słodkie. Spożywamy je najczęściej na ciepło. Marony mają także długą tradycję cukierniczą – utarte są znakomitym materiałem na marmoladę. W sklepach można coraz częściej spotkać na półce z dżemami kremy kasztanowe.

WP_20151027_12_46_10_Pro

Kasztany można przygotować w dwojaki sposób – w piekarniku lub w rozgrzanym węglu drzewnym (tak jak ziemniaki z ogniska). Wkładając je do piekarnika pamiętajmy aby naciąć górną część – będzie nam potem łatwiej obierać je ze skorupki.

Chestnuts_roasted -by achromaticPieczone kasztany - Melbourne. Fot. Achromatic

Pamiętajmy aby nie podgrzewać maronów w kuchenkach mikrofalowych albowiem spektakularnie wybuchają!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *