Ekoogrodnictowo czyli kilka słów o kompoście.

On Marzec 8, 2015

Dlaczego należy kompostować?

Kompostowanie jest najlepszą poznaną dotąd metodą przetwarzanie odpadów organicznych w próchnicę, powszechnie używaną w ogrodzie. Przyjmuje się, że ok 30% wszystkich naszych odpadów może zostać przekompostowane. Cały proces może z początku wyglądać nieco skomplikowanie, a nawet odrażająco, jednak po zapoznaniu się z nim i po obaleniu kilku miejskich legend (np, że kompostownik śmierdzi) wiele osób się przekonuje. Należy także zwrócić uwagę, że czasy zielonych, plastikowych pojemników powoli się kończą, i że można znaleźć  eleganckie i szykowne kompostowniki, których nie trzeba chować w krzakach. Ponad to kompostowanie nie jest metodą zarezerwowaną tylko dla właścicieli ogrodów – z powodzeniem można kompostować w domu, a uzyskaną próchnicę używać do roślin balkonowych tudzież domowych.
earthworms


Przyjrzyjmy się z czego składają się nasze śmieci – procentowo wygląda to tak:
Jedzenie i resztki roślinne stanowią 35% wszystkich odpadów, następnie papier – 25% oraz kolejno inne zmieszane – 25%, plastik – 7%, metal – 5%, szkło – 3%.

Metody kompostowania:

Jest kilka metod, niektóre wymagają więcej czasu, inne miejsca, a jeszcze inne mogę być trochę szokując (jak się okaże później).

  • Kompostowanie na zimno:
    Najbardziej znana metoda – polega na władaniu resztek organicznych do pojemnika (jeżeli nie chcemy aby śmierdziało – to władamy do specjalnego pojemnika z filtrem węglowym pochłaniającym zapachy).
    Takie kompostowanie może zając nawet roku czasu. Aby nie skazić gleby należy unikać wrzucania porażonych chorobami liści drzew i krzewów, a także mięsa i innych potencjalnie groźnych produktów, gdyż patogeny zostaną w powstałej glebie.
  • Kompostowanie na ciepło – Polega na podnoszeniu temperatury wewnątrz kompostownika (podczas rozkładu materii organicznej wytwarzane jest ciepło). Metoda szybka i korzystna – zabija wszelkie patogeny oraz nasiona chwastów. Aby zaszła reakcja, do kompostowania na ciepło potrzebujemy części “brązowe” czyli odpady bogate węgiel (suche liście, trociny, gałęzie i kartony) oraz “zielone”, bogate w azot (resztki kuchenne, skoszona trawa i inna zielona materię, która szybko podlega procesom gnilnym). Proporcja węgla(brązowe) do azotu(zielone) powinna wynosić 25:1. Zasady są proste – usypany kompost polewamy niewielką ilością wody, po kilku dniach zobaczymy, że zaczyna on się nagrzewać, wszystko to dzięki odpowiednim proporcjom azotu i węgla. Gdy temperatura będzie się zmniejszać należy “obrócić” kompost (wznowić reakcję) tzn. to co było na dole idzie na górę i odwrotnie – to co na górze idzie na dół. obracanie należy wykonywać co 2/3 tygodnie.
    Wytwarzanie w wyniku reakcji ciepło może być używane do ogrzewania szklarni a nawet grzania wody.
  • Kompostowanie z użyciem dżdżownic – polega na “wpuszczeniu” do materii kompostowanej specjalnych dżdżownic, które w szybszy sposób rozkładają resztki.
  • Kompostowanie z użyciem larw much (hermetica illucens) – polega na wpuszczeniu do kompostu larw muchy. Produktem końcowym nie jest jednak gleba a płynna materia bardzo bogata w składniki pokarmowy. Pamiętajmy, że do tego sposobu kompostowania potrzebne są specjalne pojemniki.larwy muchy

Na sam koniec metoda szokująca – tylko dla czytelników o mocnych nerwach…
Kompostowanie fekaliami – polega na dodawaniu moczu do kompostu – wg przeprowadzonych badań męski mocz jest bardziej skuteczny i szybciej rozkłada materię. Metody nigdy nie próbowaliśmy, tak więc nic więcej na jej temat nie napisać nie możemy.

Jak widać kompostowanie to nic trudnego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *