Kompostowniki – inspiracje

On 10 marca, 2015

O procesie kompostowanie była mowa tutaj. Dziś pragniemy udowodnić, że czasy zielonych plastikowych kompostowników (w sam raz do schowania w krzakach) się kończą. Poniżej kilka ciekawych projektów pojemników zarówno do użytku domowego jak i do ogrodu.

Envi, Braun – projekt: Julien Bergignat, Cecilia Jia, Johnny Chen. Firma znana z produkcji sprzętu gospodarstwa domowego, tym razem postanowiła poszerzyć swoją działaność. Envi to nie kompostownik, to raczej skomplikowane urządzenie służące do recyklingu. Kompostowanie jest wspomagane zachodzącym wewnątrz procesem fotokatalizy, który znacznie przyspiesza produkcję materii organicznej. Urządzenie docelowo ma być ustawiane w przestrzeni miejskiej i zwracać uwagę na problemy ekologii.

braun_envi3 6c08c58aa8fe68b1630ab825f1c805d4 braun_envi2

Eva – home farmer – projektant:  François Hurtaud. Multifunkcyjna maszyna. Służy zarówno do kompostowania, jak i do uprawy roślin. Jedna część przekompostowanych odpadów służy jak nawóz do posadzonych roślin, a druga, w wyniku kompostowania na gorąco, wytarza metan, który z kolei zostaje przekształcony w energię elektryczną. Pomimo, że Eva została zaprojektowana z myślą o restauracjach, znakomicie może sprawdzić się także i mieszkaniu. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektanta.
eva_homefarmer2

Nepenthes – ultranowoczesny kompostownik domowy. Jak większość domowych pojemników wyposażony w filtr węglowy. Resztki organiczne wrzucamy górą, a efekt końcowy widzimy już na dole w postaci gleby. Projekt bardzo nowoczesny, jednak posiada kilka mankamentów i nie wiadomo czy sprawdzi się w codziennym życiu.
nepenthes_01 nepenthes_02

Terraviva – kompostownik domowy. Projektant Ravel Casela
Do użytku domowego, służy do kompostowania na ciepło, dodatkowo proces wspomagany jest energią elektryczną. Pojemnik należy na 20 minut dziennie podłączyć do prądu. Pojemność to 7 kg lub 12 litrów. Można do niego wrzucać resztki roślinne, fusy z kawy, skorupki jaj, ewentualnie resztki zwierzęce. Kompostownik wyposażony w filtr węglowy służący do eliminacji niechcianych zapachów.
226761_EeFK4xFt4ABZnwDldTj7BDQH3 226761_3pmWBR5PR0n_hetFbDYM7MKZ7

Chef’n EcoCrock – kompostownik ceramiczny z plastikowym wkładem, wyposażony w filtr węglowy, pojemność 3,3 litra. Służy przede wszystkich do przetrzymywania resztek, które następnie kompostuje się na zewnątrz.
chefn ecoCrock_

Stoneware Compost Container – funkcja zbliżona  to Chef’n EcoCrock
Stoneware Compost Container1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *