Kuchenny recycling czyli 10 roślin które można wyhodować z resztek kuchennych

On 5 marca, 2015

Resztki warzyw i owoców pozostałe po przygotowaniu śniadania, drugiego śniadania, obiadu, kolacji, obiadokolacji lub innych posiłków nie koniecznie muszą lądować w śmietniku lub (wersja ekologiczna) w kompostowniku. Wielu z nich można podarować kolejne życie. Poniżej kilka przykładów warzyw i owoców, które z powodzeniem można ponownie posadzić.
roots_lettuce_vegetables

 • Cebula dymka, fenkuł (koper)
  Oczywiście można iść na bazarek i kupić gotowe sadzonki, ale dużo większą frajdą jest posadzenie samemu i obserwowanie rezultatów. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie warzywa z “białą dolną częścią” zakończoną drobnymi korzonkami sadzimy tak samo. Wkładamy roślinę do pojemnika z niewielką ilością wody – korzonki powinny być namoczone, nie zalane – i stawiamy na parapecie. Po około pięciu dniach zobaczymy nowe zielone listki. Należy pamiętać aby regularnie wymieniać wodę w pojemniku. Zazwyczaj nie sadzi się tych warzyw do doniczek, co oczywiście nie znaczy, że nie należy próbować.
  fennel

 • Kapusta chińska, sałata rzymska, seler, kapusta zwykła
  Tak jak w poprzednim przypadku, bierzemy pozostałe po konsumpcji białe części z korzonkami i wkładamy do wody (korzonki). Pudełko stawiamy na parapecie, od czasu do czasu spryskujemy górne części wodą. Po pojawieniu się nowych listów i korzeni (5-7 dni) – roślina jest gotowa do posadzenia w ziemi. Z mojego doświadczenia wynika, że po około 2 tygodniach sałaty i selery są gotowe do zbiorów.
  Można próbować sadzić resztki bezpośrednio do ziemi, skracamy w ten sposób czas oczekiwania.
  celery2lettuce_salad_lactuca_sativa
 • Imbir
  To typowe warzywo dla leniwych. Aby go posadzić, należy urwać kawałek korzenia – czyli tego co kupujemy w sklepie – i wsadzić do doniczki z ziemią. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych roślin, imbiru nie należy stawiać na zbyt nasłonecznionym parapecie. Gdy pojawią się nowe, zielone listki będzie to oznaczać, że imbir się “przyjął” – w tym przypadku należy poczekać jeszcze około dwóch tygodni na zbiory. Zbiory wyglądają następująco – wyjmujemy całą roślinę z gleby – ucinamy potrzebną ilość korzenia i sadzimy ponownie.
  Imbir dobrze się prezentuje jako roślina ozdobna.
 • Ziemniaki
  Nie musimy być właścicielem 100 hektarów by posadzić sobie ziemniaki. Co prawda wydajność takiego krzaczka w domu jest znikoma i służy raczej celom edukacyjnym, nie znaczy to jednak że nie należy go sadzić. Zasada jest prosta – zostawiamy ziemniaki w temperaturze pokojowej i czekamy aż pojawią się korzenie. Należy pamiętać, że ziemniaki potrzebują dużego pojemnika i bogatej w składniki mineralne gleby.
 • Czosnek
  Zasady podobne jak w przypadku imbiru. Do doniczki władamy pojedynczy ząbek czosnku – korzeniami w dół. Pojemnik stawiamy w nasłonecznionym i ciepłym miejscu – czekamy. Gdy czosnek wypuści kilka\kilkanaście nowych pędów, owe pędy należy… obciąć – dzięki temu roślina skieruje swoje “moce” w tworzenie główki.
  garlic_183247
 • Awokado
  W naszym klimacie raczej nie doczekamy się owoców – awokado sadzimy głownie ze względów dekoracyjnych. Dobrze jest sadzić kilka okazów obok siebie i w miarę ich rozwoju splatać ze sobą. Aby ukorzenić awokado należy nabić je na 3 lub 4 wykałaczki tudzież zapałki, które będą spełniały funkcje nóżek. Tak przygotowaną pestkę wstawiamy do pojemnika z wodą – woda powinna sięgać aż pod pestkę. Po kilku tygodniach pestka pęknie i wypuści korzenie, wtedy to możemy wsadzać ją do doniczki z ziemię.
 • Marchewka – jest warzywem o palowym systemie korzeniowym, tak więc nie możliwym jest jego ponowne posadzenie (dla zbioru marchewek oczywiście). Marchewkę traktujemy raczej jako egzotyczną roślinę ozdobną do naszego wnętrza. Sadzi się ją podobnie jak awokado – ucinamy korzeń pozostawiając ok 2 cm. W roślinę wbijamy kilka wykałaczek, opieramy na pojemniku z wodą. Po upływie tygodnia lub dwóch roślina wytworzy nowe korzonki i wtedy to możemy umieścić ją w glebie.

Warzyw i owoców, które ponownie można wykorzystać w kuchni jest wiele – przedstawione powyżej rośliny są tylko przykładem. Zachęcamy do testowania i twórczego podejścia do tematu.

Przesyłajcie efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *