Na wiosnę zaprośmy do ogrodu… pszczoły

On 23 marca, 2015

Konkretniej – zaprośmy pszczolinki, czyli kuzynki powszechnie znanej pszczoły domowej. Te pożyteczne stworzenia należą do grupy tzw pszczół samotnych, nie produkują co prawda miodu ale za to są odpowiedzialne za zapylanie wielu roślin ozdobnych i uprawnych. Większość gatunków pszczolinek jest najbardziej aktywna na wiosnę – dlatego warto w swoim ogrodzie posadzić  kilka ulubionych gatunków roślin zachęcając tym samym owady do odwiedzin.

Większości ludzi słowo „pszczoła” kojarzy się głównie z dużymi koloniami pszczół miodnych, które hoduje się w ulach dla miodu. Tymczasem najliczniejszą grupą pszczół są pszczoły samotne, których samice same budują gniazda (najczęściej w ziemi) i zaopatrują potomstwo w pokarm. Królowa czy też matka nie ma żadnych robotnic do pomocy. Wszystkim zajmuje się samodzielnie. Najpierw więc buduje domek lub norkę, gdzie składa jaja i przynosi pożywienie w postaci pyłku oraz nektaru kwiatów. Wbrew panującemu przekonaniu pszczolinki nie żądlą – ich żądło nie jest wystarczająco twarde by przebić ludzką skórę. Owady te są szalenie ważne dla naszego ekosystemu – potrafią bowiem zapylać kwiaty, do których wnętrza nie sięgają pszczoły miodne. Bez ich pomocy wiele roślin uprawnych, potrzebnych człowiekowi, nie mogłoby wytworzyć nasion.

Kiedy należy spodziewać się pierwszej wizyty?

Dużą aktywność tych owadów możemy zaobserwować już wiosną – możemy je spotkać przy wcześnie kwitnących polnych kwiatach i krzewach – dereniach (Cornus spp.) i kalinach (Viburnum spp.) Latem jest ich nieco mniej, ale za to jesienią znowu “wkraczają do akcji”. Jesienią zbierają pyłek przede wszystkim z roślin z rodziny astrowate. Pszczolinki są od dawien dawna doskonale znane hodowcą borówek i żurawiny – to głownie one przenoszą pyłek z jednej rośliny na drugą.

 

Jak możemy ułatwić pszczolinką życie?

Jak już było wspomniane samotne pszczoły są znakomitymi “zapylaczami” i z łatwością docierają do trudno dostępnych kwiatów – możemy je rozpoznać po charakterystycznym “bzyczeniu” podczas zapylania. Aby owady powracały do naszego ogródka musimy im zapewnić stały dostęp do pokarmu czyli tzw ciągłość kwitnienia. Warto więc przemyśleć tę kwestię podczas projektowania swojego ogrodu. Kolejną bardzo ważną kwestią są środki ochrony roślin – aby wspierać te pracowite owady powinniśmy unikać używania takowych (przede wszystkim środków owadobójczych), gdyż zwyczajnie otrujemy zaproszone do naszego ogródka owady. Warto także zwrócić uwagę na trawnik – kosząc go nisko nie damy im możliwości założenia gniazda.

Przykładowa lista roślin przyjazna pszczolinką

  • Wiosna:
    Sangwinaria kanadyjska (Sanguinaria canadensis), Bodziszek plamisty (Geranium maculatum), Fiołki (Viola spp), Śliwa (Prunus americana), Świdośliwa (Amelanchier spp), Dereń (Coruns spp), Wierzba (Salix spp), Parzydło leśne (Aruncus dioicus), Borówki i żórawina (Vaccinum spp)
  • Lato:
    Rudbekia (Rudbeckia spp), Jeżówka (Echinacea spp), Amorfa krzewiasta (Amorpha canescens), Słonecznik (Helianthus spp)
  • Późne lato – jesień:
    Nawłoć (Solidago spp), Astry (Aster spp), Sadziec (Eupatorium) oraz większość rodzimych gatunków charakterystycznych dla naszego klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *