Nasturcja sałatkowa
Kojarząca się z babcinym ogródkiem i silnie związana z polskim wiejskim krajobrazem nasturcja większa (Tropaeolum majus) przybyła do Europy w XVII wieku z Ameryki Południowej, gdzie rośnie jako bylina od Boliwii po Kolumbię. W Polsce powszechnie znana jako roślina ozdobna, jednoroczna – nie wszyscy jednak wiedzą, że nasturcja znakomicie nadaje się do jedzenia! Do spożycia nadaje się cała roślina. Zawiera prowitaminę A, witaminę C oraz sole mineralne. W smaku przypomina nieco rzodkiewkę. Liście oraz kwiaty są składnikiem wielu surówek i sałatek.
Młode owoce (niedojrzałe) można marynować w zalewie octowej – przypominają wtedy w smaku kapary. Owoce zrywamy gdy są jeszcze nie dojrzałe, następnie gotujemy około 10-15 min, wkładamy do słoików i zalewamy zalewą stosowaną do kiszenia ogórków.
I na koniec kilka przepisów z nasturcją w roli głównej:
Sałatka z nasturcją i kozim serem
- Składniki (dla dwóch osób)
– 10 kwiatów nasturcji
– twaróg kozi
– kilka liście zielonej sałaty
– 2 łyżki prażonych płatków migdałów
– ząbek czosnku
– ocet balsamiczny, sól, pieprz - Przygotowanie:
Z koziego sera formujemy kulki o średnicy 1-1,5 cm, kwiaty myjemy, urywamy ogonki. Następnie obklejamy serowe kulki kwiatami, tak jak pokazane na obrazku poniżej. Liście sałaty drzemy na mniejsze części, dodajemy serowe kulki. Posypujemy prażonymi migdałami, dodajemy czosnek – całość polewamy octem balsamicznym. Solimy i pieprzymy do smaku!
Oryginalny przepis można znaleźć tu.
Kwiaty nasturcji z pomidorami koktajllowymi
- Składniki:
– 2 garści kwiatów nasturcji
– 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
– 10 pomidorków koktajlowych
– połówka brzoskwini z syropu
– 2 łyżki oleju słonecznikowego
– 1 łyżeczka soku z cytryny
– 2 łyżki syropu z brzoskwiń
– sól, cukier, pieprz - Przygotowanie: W misce układamy kwiaty nasturcji, dodajemy przekrojone pomidorki, natkę i pokrojoną brzoskwinię. Olej łączymy z sokiem z cytryny, odrobiną soli, cukru i pieprzu. Polewamy sałatkę i delikatnie mieszamy. Podajemy zaraz po przygotowaniu (inaczej kwiaty zmiękną i stracą kształt).
Nasturcja rozpoczyna kwitnienie w w połowie maja więc na wypróbowanie przepisów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać!
zdjęcia: Frank Vincentz, zoom50.wordpress.com, thehorticult.com