Oświetlenie ogrodu – z głową i pomysłem!
Temat oświetlenia w ogrodzie jest zazwyczaj traktowany po macoszemu – w większości dostępnych artykułów znajdziemy tysiąc trzydzieści propozycji lamp – niestety żadnej informacji na temat ich praktycznego zastosowania. Po przeglądnięciu kilkunastu artykułów nie znaleźliśmy żadnego polskiego tekstu nie będącego reklamą producenta traktującego temat kompleksowo – dlatego też postanowiliśmy takowy napisać.
Teoretycznie sprawa jest łatwa – kupujemy lampy – solarne, na kabel lub inne – wsadzamy do ogrodu, po zapadnięciu zmroku zapalamy i… bardzo często okazuje, się że nasz ogród wygląda jak stadion narodowy podczas meczu reprezentacji…
Aby umiejętnie oświetlić swój zielony zakątek, na sam początek powinniśmy wyzbyć się przekonania, że im więcej tym lepiej. Tutaj panuje nieco odmienne myślenie – im mniej, im umiejętniej, im bardziej przemyślanie zakomponowane tym lepiej. Posiadając dobrze wkomponowane światło w ogrodzie możemy całkowicie zmienić jego wygląd po zmroku.
Temat światła można podzielić na dwie odrębne grupy: oświetlenie podkreślające miejsce lub element w krajobrazie oraz praktycznie oświetlenie dużej powierzchni.
Poniżej przedstawiamy kilka typów i zasad panujących w obu grupach – liczmy, że pomoże to czytelnikom trochę inaczej spojrzeć na lampy w hipermarkecie ogrodniczym.
Podkreślające miejsce lub element w krajobrazie
Skupiają się przede wszystkim na kontrolowanej intensywności wiązki światła padającej na dany element (kwiaty, małe krzewy, figury ogrodowe), tworzą tzw. Jasne Wyspy, kierując wzrok na dany element. Wybierzmy to co najbardziej interesujące i podkreślmy to.
- Wydobywające fakturę
Polega na umieszczeniu oświetlenia bardzo blisko interesującej nas powierzchni (kora, murowane ściany, gonty lub atrakcyjne stare drewniane drzwi) – tym sposobem można wydobyć ciekawą fakturę. Nie poleca się używanie tej formy do oświetlania płaskich i gładkich powierzchni.
- Wydobywanie cieni
Polega na rzuceniu wiązki światła z przodu oraz od góry na dany element, dzięki temu zabiegowi uzyskamy interesujące cienie na murze lub innej pionowej powierzchni znajdującej się za oświetlanym elementem
- Wydobywanie sylwetki
Wykorzystywane głównie do eksponowania drzew. Polega na umieszczeniu źródła światła w pewnej odległości za i przed danym elementem– światło kierujemy do góry. Dzięki temu uzyskujemy efekt podobny do tego, jaki widzimy podczas zachodu słońca – górne konary rośliny są efektownie wyeksponowane
- Oświetlenie górne obszarowe
Służy do oświetlania większych obszarów – oświetlenie montuje się wysoko w koronie drzewa lub na ścianie budynku – posiada zastosowanie przed wszystkim praktyczne.
- Oświetlenie krzyżowe
Polega na oświetleniu jednego elementu (drzewa, krzewu, rzeźby ogrodowej itp.) z kilku miejsc – otrzymujemy w ten sposób trójwymiarową, zaskakującą formę.
- Podświetlanie dolne punktowe
Tworzy iście teatralny nastrój, światło ustawiamy tuż przy eksponowanym elemencie i kierujemy go prawie pionowo do góry.
- Oświetlenie księżycowe
Bardzo podobne do oświetlenia górnego obszarowego, jedyną różnicą jest natężenie światła – stosujemy światło tzw. „miękkie” o małej intensywności – otrzymany efekt ma imitować światło księżyca.
Oświetlanie dużej powierzchni – należy zrobić to z głową, ponieważ nie sztuką jest stworzenie sobie ogrodu oświetlonego na wzór stadionu piłkarskiego. Jak już było mówione wcześniej tutaj liczy się umiar.
- Umieszczenie światła blisko domu – służy głównie do doświetlenia dojścia do domu i miejsc problematycznych takich jak schody, obniżenia i podwyższenia terenu.
- Podświetlanie dojazdu/ścieżki prowadzącej do domu – wykorzystuje się tutaj głównie lampy stojące lub wkopywane w grunt – aby całość wyglądała gustownie, a nie kiczowato i faktycznie wskazywała dojście należy je rozmieścić w odległości ok. 5-8 m. jedna od drugiej.
zdjęcia: www.interior-deluxe.com, www.allgardensideas.com
Ciekawe podejście i porady, świetne zdjęcia… Dobry artykuł, polecam dalej ;)