W kupie raźniej czyli krótki tekst na temat planowania rabaty

On 17 lutego, 2016

Luty to znakomity czas by zaplanować nowe nasadzenia w swoim ogrodzie. Poniżej przedstawiamy kilka subiektywnych porad i przemyśleń odnośnie planowania nowych rabat lub odświeżenia już istniejących.

W kupie raźniej

Mimo, że świat bylin i ich odmian jest na prawdę ogromy to nie jest możliwym wszystkie je posadzić we własnym ogrodzie. Oczywiście wielu próbuje, ale efekt posadzenia 79 odmian na 3 metrach kwadratowych kończy się posiadaniem łąki kwietnej, w odcieniu paczki sketelsów, nie możliwej do wyplewienia. Wszystko w porządku jeżeli akurat planujemy coś takiego, jeżeli jednak chcielibyśmy mieć rabatę to z naszego doświadczenia najlepiej sprawdza się sadzenie tej samej rośliny w dużych ilościach – efekt jest piorunujący.

liliowiec i irysNa zdjęciu liliowiec wczesny(hemerocallis lilioasphodelus) oraz irys błotny (iris versicolor ‘Kermesima’)

irys

Byliny kwitną od wiosny do jesieni.

Kupując rośliny na rabatę warta (a nawet trzeba) zwrócić uwagę na okres kwitnienia. Dobra rabata to taka, na której w sezonie zawsze coś się dzieje i coś kwitnie. Wiosną i latem są to byliny i kwiaty jednoroczne, natomiast jesienią najlepiej prezentują się trawy – które dodatkowo można pozostawić zimą (coby łyso nie było).

tulipan Marylin

na zdjęciu tulipan w odmianie ‘Marylin’ – posadzony pomiędzy rozwijającą się lawendą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *