Projekt ogrodu – jak powinien wyglądać i dlaczego nie należy go kupować za 300 zł

On 10 kwietnia, 2015

Zasadniczo projekt przydomowego ogrodu nie jest rzeczą wybitnie skomplikowaną i posiadając trochę chęci i zacięcia można go wykonać samemu – do czego gorąco zachęcamy czytelników. W tym celu warto przejrzeć fora ogrodnicze, podpatrzeć co nieco u sąsiada lub skorzystać z porady specjalisty – jest to opcja o wiele tańsza niż zakup gotowego projektu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wynajęcie do tego celu projektanta warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.


Projekt za 300 zł nie może się udać

Nie oszukujmy się – jeżeli ktoś oferuje nam projekt dużego ogrodu za niewielkie pieniądze, niestety nie będzie to praca wysokich lotów. Równie dobrze możemy zrobić to sami zatrzymując wspomniane 300 zł w kieszeni.  Do dokładnej analizy terenu, wywiadu oraz stworzenia wstępnej koncepcji, a następnie projektu potrzeba trochę czasu. Nie liczmy, że osoba, która oferuje nam tak małą cenę będzie w stanie poświęcić się całkowicie swojemu zadaniu – najpewniej praca będzie wykonana nie fachowo, na szybko i “po łepkach”.

Nazwy łacińskie roślin nie świadczą o szerokiej wiedzy projektanta

Podczas prezentacji projektu, w tym projektu szaty roślinnej żądajmy przedstawienia go w zrozumiałym dla nas języku. Nazwy łacińskie roślin i specjalistyczne nazewnictwo jest dobre dla specjalistów – nikt nie może od nas wymagać jego znajomości. Dobry projekt posiada zarówno nazwy polskie jak i łacińskie (używa się ich aby ułatwić szkółkarzom lub dostawcą roślin pracę) oraz zdjęcia użytych roślin.

Projekt powinien składać się z projektu poglądowego oraz wykonawczego

Projekt poglądowy zawiera ogólny zarys ogrodu – zazwyczaj jest on wykonywany w kolorze. Jest to dopiero początek procesu projektowego. Poniżej kilka przykładowych projektów poglądowych.

Projekt wykonawczy, jak sama nazwa wskazuje jest robiony z myślą o wykonawcy, tworzy się go zazwyczaj w wersji czarno-białej, jest to duża ilość linii – wraz z wymiarami, dokładnymi odniesieniami, spadkami terenu itp. W zależności od stopnia skomplikowania oraz czytelności może zawierać także projekt szaty roślinnej.

Projekt szaty roślinnej

Tutaj trzeba szczególnie uważać aby nie dać się zwieść – ostateczna wersja projektu powinna zawierać tabele z wykazem roślin, ilością sztuk i rozstawem sadzenia. Pozwoli to nam zaoszczędzić nerwów i pieniędzy w kontakcie  z wykonawcą. Jeżeli nie podamy dokładnych danych firmie lub osobie wykonującej projekt – zostaniemy dodatkowo “policzeni” za taką usługę, a afekty mogę różnić się od zamierzonych.

Fragment projektu szaty roślinnej:
szczegol

projekt szaty roslinnej a2 1_200

Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej informację pozwolą Wam zrozumieć złożoność procesu projektowego oraz wybrać odpowiedniego projektanta.

Dla tych, którzy chcieliby samemu zabrać się za swoją zieloną przestrzeń postaramy się systematycznie przedstawiać wskazówki i porady dotyczące projektowania ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *