RHS Chelsea Flower Show 2015

On 22 maja, 2015

19 maja rozpoczęło się coroczne, najbardziej prestiżowe święto ogrodnicze w Europie – Chelsea Flower Show, czyli wystawa kwiatów i zielonego designu.

Chelsea Flower Show powstał w 1862 r. w Kensington i początkowo nazwany był Horticultural Society’s Great Spring Show. Od początku swojego istnienia był organizowany przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS), a do Chelsea został przeniesiony w 1913, gdzie odbywa się do tej pory. Zawieszony został tylko raz podczas II Wojny Światowej.

Pomimo, że tematyka jest ogrodnicza – co roku organizatorzy i projektanci zwracają uwagę na sprawy ważne, nie koniecznie związane ze światem ogrodniczym. W zeszłym roku można było podziwiać instalacje ogrodnicze mające na celu zwrócić uwagę odbiory na problem głodu na świecie i zachęcać do wsparcia finansowego. W tym roku na uwagę zasługuję Ogród Księcia Harrego, który jest współfundatorem organizacji charytatywnej wspierającej rozwój dzieci z królestwa Leshoto w Afryce, i który poprzez tą instalację zbiera środki na jej funkcjonowanie.

Prezentowane ogrody, nie zawsze są sygnowane przez organizacje związane z projektowaniem i produkcją ogrodniczą. Od kilkunastu lat Chelsea obrosła taką legendą, że wielu szanujących się przedsiębiorców oraz organizacje pożytku publicznego zapraszają do współpracy projektantów, tworząc swój własny ogród pokazowy –  w tym roku można podziwiać wspomniany już ogród Księcia Harrego, Harrods, Marc&Spencer, L’Occitane (zdobywca złotego medalu), Bank of Canada,  oraz wielu innych. O prestiżu festiwalu może świadczyć także dobrze prosperujący biznes bukmacherski – tysiące zwiedzających, co roku obstawia zwycięzcę.

Każdy zaproszony do udziału projektant ma jedynie 19 dni na zbudowanie swojego ogrodu i 5 dni na jego rozbiórkę. Przy tworzeniu instalacji panują sztywne zasady, przykładowo, od 2013 r. całkowicie zakazano umieszczania w ogrodzie pokazowym figurek krasnali – zakaz ten jednak przerodził się w wyzwanie – wielu designerów, dla żartu próbuje przemycić gnomy, lub podkłada je niczego niespodziewającym się sąsiadom.

Wstęp na imprezę także nie jest łatwą sprawą – bilety należy kupować co najmniej pół roku wcześniej – później, niestety ze względu na duże zainteresowanie nie jest to już możliwe.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji można znaleźć tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *