RHS Chelsea Flower Show 2015

On 22 maja, 2015

19 maja rozpoczęło się coroczne, najbardziej prestiżowe święto ogrodnicze w Europie – Chelsea Flower Show, czyli wystawa kwiatów i zielonego designu.

Chelsea Flower Show powstał w 1862 r. w Kensington i początkowo nazwany był Horticultural Society’s Great Spring Show. Od początku swojego istnienia był organizowany przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS), a do Chelsea został przeniesiony w 1913, gdzie odbywa się do tej pory. Zawieszony został tylko raz podczas II Wojny Światowej.

Pomimo, że tematyka jest ogrodnicza – co roku organizatorzy i projektanci zwracają uwagę na sprawy ważne, nie koniecznie związane ze światem ogrodniczym. W zeszłym roku można było podziwiać instalacje ogrodnicze mające na celu zwrócić uwagę odbiory na problem głodu na świecie i zachęcać do wsparcia finansowego. W tym roku na uwagę zasługuję Ogród Księcia Harrego, który jest współfundatorem organizacji charytatywnej wspierającej rozwój dzieci z królestwa Leshoto w Afryce, i który poprzez tą instalację zbiera środki na jej funkcjonowanie.

Prezentowane ogrody, nie zawsze są sygnowane przez organizacje związane z projektowaniem i produkcją ogrodniczą. Od kilkunastu lat Chelsea obrosła taką legendą, że wielu szanujących się przedsiębiorców oraz organizacje pożytku publicznego zapraszają do współpracy projektantów, tworząc swój własny ogród pokazowy –  w tym roku można podziwiać wspomniany już ogród Księcia Harrego, Harrods, Marc&Spencer, L’Occitane (zdobywca złotego medalu), Bank of Canada,  oraz wielu innych. O prestiżu festiwalu może świadczyć także dobrze prosperujący biznes bukmacherski – tysiące zwiedzających, co roku obstawia zwycięzcę.

Każdy zaproszony do udziału projektant ma jedynie 19 dni na zbudowanie swojego ogrodu i 5 dni na jego rozbiórkę. Przy tworzeniu instalacji panują sztywne zasady, przykładowo, od 2013 r. całkowicie zakazano umieszczania w ogrodzie pokazowym figurek krasnali – zakaz ten jednak przerodził się w wyzwanie – wielu designerów, dla żartu próbuje przemycić gnomy, lub podkłada je niczego niespodziewającym się sąsiadom.

Wstęp na imprezę także nie jest łatwą sprawą – bilety należy kupować co najmniej pół roku wcześniej – później, niestety ze względu na duże zainteresowanie nie jest to już możliwe.

Więcej informacji na temat tegorocznej edycji można znaleźć tu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *