String gardens czyli rośliny na sznurku – poradnik

On 17 marca, 2015

17
Kokedama, z języka japońskiego –  kula mchu, jest jednym ze stylów stosowanym w tworzeniu bonsai. Polega na przeniesieniu rośliny na zewnątrz doniczki i umieszczeniu jej w zwartej kuli ziemi – całość zaś otoczona jest mchem.

Wspomniane ogrody sznurkowe rozwijają nieco tradycję Kokedamy – albowiem rośliny nie są stawiane, jak to miało miejsce w przypadku Kokedamy na podstawkach, ale przywieszane do sufitu na sznurkach. Jest to znakomity sposób na wygospodarowania sobie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu i nadaniu mu nowoczesnego charakteru.

Jakby ktoś chciał się pokusić o string osobnika, poniżej podajemy dokładne instrukcje – “co i jak”

Potrzebne materiały:

 • Ziemia do Bonsai
 • Ziemia ogrodnicza
 • Mech prasowany – do kupienia w sklepie zoologicznym, jako podłoże do terrarium
  00
 • Mech żywy – do kupienia w sklepie zoologicznym, lub do pozbierania w ogródku (zbierania w parkach nie jest wskazane albowiem większość gatunków mchów jest pod ścisłą ochroną w Polsce, ponad to mech rośnie bardzo, bardzo powoli, więc może lepiej zostawić go w spokoju w jego naturalnym środowisku)
  07
 • Sznurek jutowy
 • Rośliny – na początek najlepiej wybierać te gatunki, którym nie straszna susza. Ja, dla przykładu wybrałam Prymule (z promocji w jednym z hipermarketów) – jednak należy pamiętać, że ten gatunek należy często podlewać.
  001

Wykonanie:

Mech należy włożyć do dość głębokiego naczynia i zalać ciepłą wodą – jeżeli nie chcemy robić od razu tysiąca wiszących roślin, należy użyć mniejszego fragment zaprasowanego materiału (z jednego opakowania uzyskujemy bowiem 4,5 litra mchu)
01Zaraz po włożeniu do wody mech zaczyna zwiększać swoją objętość – finalny efekt jest taki:
04Kolejno – mieszamy ziemię do bonsai ze zwykłą ziemią ogrodową w stosunku 7:1 – proporcjami nie należy się za bardzo przejmować – pamiętajmy jedynie, że ziemi do bonsai powinno być znacznie więcej. Zalewamy całość wodą do uzyskania konsystencji lepkiej gliny, po czym formujemy kule o wielkości grejpfruta (1 kula na 1 roślinę). Jeżeli ziemia rozpada nam się w rękach, należy dolać wody.
05 06Teraz musimy przystąpić do przygotowanie roślin. Wyciągamy je z doniczek i otrzepujemy z korzeni ziemię, jednocześnie uważamy aby ich za bardzo nie uszkodzić.
02 03W kolejnym etapie będziemy używać wcześniej przygotowanego prasowanego mchu. Służy on utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności korzeni naszych roślin. Niewielką ilością mchu szczelnie obkładamy korzenie roślin – jeżeli mech nie chce się trzymać, można pomóc sobie sznurkiem.
08 09Teraz kolej na warstwę właściwą czyli glebę – przygotowane kule przełamujemy na pół – dzięki gliniastej konsystencji jest to stosunkowo łatwe zadnie. Pomiędzy dwie połówki wkładamy roślinę i ugniatamy, aż do powstanie dobrze trzymającej się bryły – jeżeli coś nam się rozpada lub gdy ziemia nie chce się kleić – dolewamy wody.
10 11Ostatnim etapem, chyba najtrudniejszym jest obłożenie przygotowanej rośliny mchem. W tym celu przygotowujemy sobie około trzech metrów sznurka, po czym rozpoczynamy przykładać mech – każdą przyłożoną warstwę obwiązujemy sznurkiem. Sznurek nie musi być artystycznie układany na bryle – po jakimś czasie wrośnie on w mech i  nie będzie go widać. Należy pamiętać o pozostawieniu dość długiego końca, na którym podwiesimy naszą roślinę.
12 13 14Teraz nie pozostaje nam nic innego jak podwiesić nasze dzieło.
16

Pielęgnacja

Dla osobników mało wymagających – raz w tygodniu należy włożyć roślinę do miski z wodą (około 2 szklanki) na 15 min.
Dla roślin lubiących wilgoć zabieg należy powtarzać 2 razy w tygodniu.
18

Więcej o utrzymaniu, realizacji i wariacji na temat sznurkowych ogrodów, a także odpowiednim doborze roślin można się dowiedzieć na warsztatach dedykowanych temu zagadnieniu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *