Szparagi – z ziemi włoskiej do Polski

On 9 maja, 2015

Sezon na szparagi oficjalnie się rozpoczął – białe, zielone i czasem fioletowe można już spotkać na straganie. Jak smakują – większość z nas wie, ale jak rosną i skąd pochodzą? Szybko spieszymy z odpowiedzią.

Szparag (Asparagus L.) to bylina należąca do rodziny szparagowatych. Obejmuje ponad dwieście gatunków, z których większość występuje w Afryce. W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek z tego rodzaju – szparag lekarski (A. officinalis) i jego właśnie możemy spotkać na straganie.

To co zjadamy to młode pędy zwane zwyczajowo szparagami lub wypustkami szparagów, a charakterystyczne łuski na ich powierzchni to nic innego jak liście. Chroniąc szparaga przed pójściem na stół i pozostawiając go w ziemi na dłużej możemy doczekać się kwiatów a następnie owoców (czerwone jagody)

fot. materium.es

O kolorach szparagów

W ofercie handlowej można spotkać szparagi zielone i białe, czasami także fioletowe – różnica w wyglądzie nie świadczy o gatunku, a raczej o sposobie uprawy – zielone wyrastają nad powierzchnię gruntu, a białe rosną przysypane ziemią (charakterystycznymi kopczykami). Z botanicznego punktu widzenia to w dalszym ciągu ten sam osobnik – szparag lekarski.

 asparagus_184233Kariera szparaga

Szparagi były znane i cenione już w starożytnej Grecji i Rzymie, przy czym Grecy zbierali dzikie rośliny, natomiast Rzymianie wyspecjalizowali się w całorocznej uprawie szparagów. To właśnie z terenu dzisiejszych Włoch szparagi wyruszyły podbijać Europę. Podbój nie był błyskawiczny i sporo czasu upłynąć musiało, by na dobre zagościły na europejskich stołach – we Francji i Belgii pojawiły się w XV wieku, natomiast w Polsce trzysta lat później.

Instrukcja obsługi szparaga

Najlepsze szparagi to szparagi… świeże – to wiedzą wszyscy, jednak może pojawić się pytanie jak sprawdzić świeżość owego szparaga – otóż sprawdzamy to poprzez złamanie łodygi. Należy to jednak robić w miarę z rozwagą – pamiętajmy by nie łamać wszystkich szparagów w pęczku na bazarowym straganie. Kolejną metodą jest sprawdzanie “na czuja”, czyli nie kupujemy oklapłych osobników.

szparagi

Przed ugotowaniem należy szparagi przygotować – białe obieramy, zielone, które są delikatniejsze, bez problemu możemy ugotować ze skórką – odłamujemy tylko końcówki. Pamiętajmy by odłamywać, w miejscu, w którym względnie łatwo owy szparag pęka. Dzięki temu mamy pewność, że nie będą one łykowate.  Szparagi gotujemy na stojąco, z głowami nad powierzchnią wody ok 5 minut (od zagotowania się wody). Przed włożeniem do garnka warto je związać luźno sznurkiem.

Szparagi to danie sezonowe, tak więc zachęcamy do odwiedzenia bazarku!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *