Szparagi – z ziemi włoskiej do Polski

On 9 maja, 2015

Sezon na szparagi oficjalnie się rozpoczął – białe, zielone i czasem fioletowe można już spotkać na straganie. Jak smakują – większość z nas wie, ale jak rosną i skąd pochodzą? Szybko spieszymy z odpowiedzią.

Szparag (Asparagus L.) to bylina należąca do rodziny szparagowatych. Obejmuje ponad dwieście gatunków, z których większość występuje w Afryce. W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek z tego rodzaju – szparag lekarski (A. officinalis) i jego właśnie możemy spotkać na straganie.

To co zjadamy to młode pędy zwane zwyczajowo szparagami lub wypustkami szparagów, a charakterystyczne łuski na ich powierzchni to nic innego jak liście. Chroniąc szparaga przed pójściem na stół i pozostawiając go w ziemi na dłużej możemy doczekać się kwiatów a następnie owoców (czerwone jagody)

fot. materium.es

O kolorach szparagów

W ofercie handlowej można spotkać szparagi zielone i białe, czasami także fioletowe – różnica w wyglądzie nie świadczy o gatunku, a raczej o sposobie uprawy – zielone wyrastają nad powierzchnię gruntu, a białe rosną przysypane ziemią (charakterystycznymi kopczykami). Z botanicznego punktu widzenia to w dalszym ciągu ten sam osobnik – szparag lekarski.

 asparagus_184233Kariera szparaga

Szparagi były znane i cenione już w starożytnej Grecji i Rzymie, przy czym Grecy zbierali dzikie rośliny, natomiast Rzymianie wyspecjalizowali się w całorocznej uprawie szparagów. To właśnie z terenu dzisiejszych Włoch szparagi wyruszyły podbijać Europę. Podbój nie był błyskawiczny i sporo czasu upłynąć musiało, by na dobre zagościły na europejskich stołach – we Francji i Belgii pojawiły się w XV wieku, natomiast w Polsce trzysta lat później.

Instrukcja obsługi szparaga

Najlepsze szparagi to szparagi… świeże – to wiedzą wszyscy, jednak może pojawić się pytanie jak sprawdzić świeżość owego szparaga – otóż sprawdzamy to poprzez złamanie łodygi. Należy to jednak robić w miarę z rozwagą – pamiętajmy by nie łamać wszystkich szparagów w pęczku na bazarowym straganie. Kolejną metodą jest sprawdzanie “na czuja”, czyli nie kupujemy oklapłych osobników.

szparagi

Przed ugotowaniem należy szparagi przygotować – białe obieramy, zielone, które są delikatniejsze, bez problemu możemy ugotować ze skórką – odłamujemy tylko końcówki. Pamiętajmy by odłamywać, w miejscu, w którym względnie łatwo owy szparag pęka. Dzięki temu mamy pewność, że nie będą one łykowate.  Szparagi gotujemy na stojąco, z głowami nad powierzchnią wody ok 5 minut (od zagotowania się wody). Przed włożeniem do garnka warto je związać luźno sznurkiem.

Szparagi to danie sezonowe, tak więc zachęcamy do odwiedzenia bazarku!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *