Wykonawstwo ogrodu – praca w terenie

On 7 maja, 2015

Samodzielne konstruowanie ogrodu może z początku wydawać się sprawą skomplikowaną – nie zawsze wiadomo od czego rozpocząć i jak prowadzić prace tak, by potem nie rozkopać przygotowanych rabat i grządek. Spróbujemy rozwiać trochę temat i posegregować prace.

Zakładamy, że mamy już gotowy projekt lub wstępnie rozrysowaną formę i układ rabat ścieżek.

Formowanie terenu

Możemy rozpocząć w dwojaki sposób, pierwszym sposobem jest tzw niwelacja terenu – jeżeli nie tworzymy pola golfowego i nie ma na naszej działce gór i dolin – możemy to zrobić ręcznie, jest to jednak męczące i wymaga trochę dyscypliny. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że warto zawołać specjalistę z małym sprzętem, który poradzi sobie z przepychaniem ziemi w miarę szybko.

IMG_0150

Usuwanie chwastów

Drugą metodą, od której możemy rozpocząć, to pozbycie się chwastów – pamiętajmy, że trzeba to zrobić dobrze, nie chcemy bowiem żeby bruździły nam w trawniku lub rabacie (zakładamy, że czytelnik chce utworzyć sobie trawnik lub coś na obraz trawnika). Niechcianego zielska pozbywamy się albo mechanicznie, albo środkami typu roundup. Mechaniczne usuwanie polega na ręcznym wyrywaniu chwastów wraz z korzeniami, jest to sposób bardzo skuteczny,ale niestety niesamowicie czasochłonny. Jeżeli zdecydujemy się na chemię pamiętajmy, że cały proces trwa około 2-3 tygodni i wymaga kilkakrotnego oprysku. Przy pryskaniu należy pamiętać by nie używać tego typu środka w pobliżu sadzawek, stawów i stanowisk poboru wody. Jest to metoda mało ekologiczna ale równie skuteczna.

Tyczenie rabat

Po uformowaniu terenu przychodzi kolej na tyczenie rabat – do tego celu przyda nam się miara, łopata, plastikowe znacznik (dobrze sprawdzają się etykiety szkółkarskie) do tyczenia (ew zwykłe patyki, lub cokolwiek widocznego czym zaznaczymy sobie rabatę). Na podstawie narysowanego planu możemy zabierać się do roboty – z naszego doświadczenia wynika, że najbardziej skuteczną metodą jest “rysowanie” łopatą po terenie. Metoda skuteczna w wypadku nie regularnych kształtów. Odmierzamy sobie najbardziej wysunięte punkty rabaty, wstępnie rysujemy kształt w terenie, po czym wbijamy znaczniki. Przy rabatach prostych i długich dobrze wspomóc się dodatkowo sznurkiem, który wyznaczy nam linię odcięcia.

obrzeze

Gdy już w pełni zadowoleni jesteśmy z rabaty możemy rozpocząć odcinanie. Odcinanie polega na tworzeniu rowka (trójkąta o kątach 45 stopni) pomiędzy rabatą a resztą ogrodu. Nie zniechęcajmy się gdy nasz kształt  różni się od tego co mamy na planie lub brzeg nie jest całkowicie równy – po odcięciu kilku metrów powinniśmy dojść do wprawy. Na tym w zasadzie można zakończyć wykonywanie rabaty, jednak by efekt był trwalszy – można zastosować specjalne obrzeże trawnikowe – czyli plastikową, giętką listwę, którą montujemy do podłoża za pomocą plastikowych “gwoździ”. Obrzeże trawnikowe to tak zwany ekoboard – prezentuje się tak:

oddzielenie_nawierzchni_brukowej_geoborder_photo-geoborder-002-39fe8a6127c8344b4256e2db0a38bdd8

obrzeze_dekoracyjne_trawnikowe_geoborder_photo-geoborder-015-d3a4382d2d8ac4d95413b48a1cf34523

 

geoborderER_bord_obrzeza_trawnikowe-8ed82af4bd3b97f7cc53425ff0a57c7c

Oczywiście na rynku dostępne są różne inne obrzeża – betonowe, drewniane itp ale o tym innym razem.

Na tak przygotowanym terenie możemy już przygotować stanowisko pod sadzenie roślin lub urządzać trawnik. O trawniku w następnym tekście.

zdjęcia: arsbotanica, geoborder.pl, fennelandfern.co.uk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *