Owocowe dekoracje drzew

On 25 listopada, 2015

W tym tygodniu spadł pierwszy śnieg tej zimy i sezon ogrodowy powoli dobiega końca. Drzewa tracą ostatnie liście i na pozór robi się szaro i  nie ciekawie w ogrodzie. Ale tylko na pozór – jest wiele drzew i krzewów które pozostawiają na zimę na swych gałęziach owoce,  dzięki temu nasza zielona przestrzeń nie jest szarobura przez kolejne kilka miesięcy.

Oto subiektywna lista takich delikwentów:

 1. Śnieguliczka (Symphoricarpos) – Dobrze znana z dzieciństwa roślina podwórkowa, kulki służyły raczej do strzelania niż do dokoracji… Roślina ta zachowuje swoje owoce jeszcze długo po opadnięciu liści. Na zdjęciu  w odmiania ‘Coral Berry’
  snieguliczka
 2. Kalikarpa japońska (Callicarpa japonica) – Ciekawa roślina zwana także pięknotką, czysty gatunek posiada białe owoce, w odmianach zazwyczaj są one różowawe.  W Polsce dorasta do ok 2 m i nie jest zbyt łatwa w uprawie. Do optymalnego wzrostu potrzebuje stanowisko słoneczne, ew półcieniste, gleby żyzne. Gdy jest młoda zimą przemarza, tak więc trzeba ją okrywać.kalikarpa
  kalikarpa2
 3. Kalina koralowa (vilburnum opulus) – Znany każdemu piękny krzew. Jego czerwone owoce potrafią pozostać na krzewie aż do wiosny.
  Datei:Schneeball.jpg
  fot.
  Viburnum opulus a2.jpg
  fot. Jerzy Opioła
 4. Jarząb Pospolity (Sorbus aucuparia) – Doskonale znana roślina, owoce oprócz walorów dekoracyjnych posiadają także walory smakowe. Stosowane głównie na nalewki. Należy pamiętać, że owoce są jadalne dopiero po przemrożeniu.
  sorbusfot. mrgwh.blogspot.com

Sadząc drzewa i krzewy o owocach pozostających na zimę nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną- pamiętajmy, że bardzo często są pokarmem dla ptaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *