Zioła na parapecie – czyli ogród w skali mini

On 24 lutego, 2015

Przedwiośnie – czyli już nie zima ale do wiosny jeszcze trochę – to od dawna sezon do sadzenia/wysiewania ziół – mówimy oczywiście o domowym parapecie. Jeżeli mamy trochę miejsca i nie chcemy kolejnych dracen, kaktusów i dieffenbachi dobrym rozwiązaniem są zioła.

parsley_herbs_aromatic_herbsKilka praktycznych informacji:

  • Miejsce – z praktycznych względów – w kuchni lub jak najbliżej kuchni. Większość ziół pochodzi z regionu morza śródziemnego dlatego miejsce powinno być jasne, tak aby rośliny były nasłonecznione minimum 4 godziny dziennie. W lecie, z powodzeniem można wystawić skrzynki na zewnątrz. Należy jednak pamiętać żeby stanowisko było osłonięte od wiatru
  • Gleba – gliniasta z dodatkiem torfu. Jeżeli nie mamy dostępu do takowej można oczywiście użyć ziemi ogrodowej z worków, dostępnej w sklepie ogrodniczym lub supermarkecie.
  • Uprawa – w skrzynkach, donicach pojemnikach (więcej na ten tematu tu). Zwyczajowo na dno pojemnika dajemy drenaż (drobne kamyki do kupienia w sklepie ogrodniczym lub do nazbierania na polu). Regularne podlewania jest wysoce wskazane (ziemia w donicach wysycha szybko). Nawożenie nie jest konieczne, zwyczajowo nawozi się tylko gatunki wieloletnie i tylko gdy mamy ku temu powody – czyli jeżeli widzimy niepokojące objawy (żółknienie, karłowatość liści itp.)

Zioła należy systematycznie przycinać aby dobrze się rozkrzewiały (młode liście są najsmaczniejsze) oraz by nie dopuścić do kwitnienia – przykładowo – liście rukoli, która zakwitła stają się gorzkie i mało smaczne. Przycinamy na wysokości ok. 2/3 rośliny (licząc od dołu).

parsley_kitchen_herb_green_soup

Nasiona czy sadzonki?
Zioła zwyczajowo wysiewa się na wiosnę, jeżeli jednak zdecydujemy się kupić gotowe sadzonki – można to robić cały rok (oczywiście mowa o parapecie – kopanie w styczniu, w zamrożonej glebie, w ogrodzie pełnym śniegu z góry skazane jest na niepowodzenie).
Kupując sadzonki uzyskujemy szybkie efekty jednak nasiona są tańsze, a oferta bogatsza.

Zioła jednoroczne:
Musimy wysiewać je każdej wiosny – ich „życie” trwa jeden rok, w tym czasie rozwijają liście, wydają owoce, a następnie obumierają. Nie dopuszczając do kwitnienia można znacznie przedłużyć życie poszczególnych osobników.

Gatunki: majeranek, bazylia, kolendra, cząber, rukola

Zioła wieloletnie – na parapecie zioła te rosną cały czas. Jeżeli jednak zdecydujemy się posadzić je na zewnątrz to należy pamiętać, że każdej zimy obumierają części rosnące nad ziemię. Korzeń natomiast co roku wypuszcza nowe pędu

Gatunki: Lubczyk, mięta, szałwia, tymianek, estragon, melisa, rozmaryn, stewia

rosemary_spice_kraeuerPodsumowanie

Przy wyborze poszczególnych gatunków warto zwrócić uwagę na odmiany – dla przykładu jest wiele gatunków mięty czy bazylii dlatego warto przejrzeć ofertę sklepów ogrodniczych. Sadząc rośliny należy zwrócić uwagę na ich docelową wielkość i „zachowania” – przykładowo mięta jest gatunkiem bardzo ekspansywnym – jeżeli nie chcemy aby zawojowała całą skrzynkę i stłamsiła inne rośliny należy sadzić ją osobno.

Kształt pojemnika tudzież skrzynki nie ma znaczenia dla wzrostu rośliny – jednak wielkość jest istotna – w większych pojemnikach gleba wysycha wolniej. Dużo lepszym rozwiązaniem jest posadzić kilka roślin w większej donicy niż pojedyncze sadzonki kilkunastu małych pojemnikach.

parsley_herbs_aromatic_herbs

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *