Zmiana koloru Hortensji

On 15 czerwca, 2016

Lada chwila rozkwitną hortensje – to już ostatni dzwonek, jeżeli chcemy zmienić barwę kwiatów na niebieską. Uzyskanie niebieskiego koloru nie jest specjalnie trudne, trzeba tylko zapoznać się z kilkoma trikami.

deutschand2 - Copy

Słowem wstępu.

Barwa kwiatów warunkowana jest odmianą, niemniej jednak istnieją “pewne” sposoby na jej zmianę.  Pamiętajmy, że zmienić barwę kwiatów możemy tylko z czerwonych na niebieską(ew odwrotnie) odmiany o kwiatach białych się nie przebarwiają. Ogólna zasada mówi, że kwiaty Hortensji zmieniają kolor w zależności od odczynu podłoża oraz zawartości żelaza i glinu w glebie – i tymi wielkościami należy “manipulować”.

blaumeise2

Hydrangea macrophylla ‘Balumeise’ – przed i po kuracji koloryzującej

Dygresja – powtórka z chemii

Za kolor kwiatów hortensji ogrodowej odpowiedzialne są organiczne związki chemiczne zwane antocyjanami. Zgodnie z zasadami chemii w niskim pH (odczyn kwaśny) barwniki antocyjanowe zmieniają kolor na czerwony, gdy jednak pH jest wysokie (odczyn zasadowy) barwniki robią się niebieskie.
Gdyby ktoś miał problem z wyobrażeniem sobie tego, proponujemy mały eksperyment – gdy dodamy do soku z czarnej jagody octu lub przynajmniej cytryny (odczyn kwaśny) – sok zrobi się czerwony. Podobnie można zrobić z czerwoną kapustą – gdy posypiemy ją sodą (odczyn zasadowy) – kapusta zrobi się niebieskawa.

Na zdrowy rozsądek Hortensje powinny reagować podobnie… niestety nie,  Hortensje reagują dokładnie ODWROTNIE. W środowisku kwaśnym będą niebieskie, w zasadowym różowe.

Zmiana koloru

Bezpośrednio za zamianę koloru odpowiedzialny jest glin, niestety (lub stety) związku glinu są rozpuszczalne tylko w kwaśnym środowisku stąd też rośliny powinniśmy sadzić na glebie kwaśnej. Podsumowując: aby delikwent ładnie się przebarwił musimy zapewnić mu kwaśne podłoże oraz duże ilości glinu. W tym celu stosujemy Ałun (ok 7 g 2 lub 3 razy w ciągu sezonu) lub specjalny nawóz o bardzo dosłownej nazwie “Hortensja niebieska”.

lavbla2

Hydrangea macrophylla ‘Lavbla’ – przed i po kuracji koloryzującej

masja

Hydrangea macrophylla ‘Masja’ – przed i po kuracji koloryzującej

frau Fujiyo

Hydrangea macrophylla ‘Frau Fujiyo’ – przed i po kuracji koloryzującej

Na zakończenie:

  1. Pamiętajmy, że rozwinięta kwiaty nie zmienią już swojego koloru, jeżeli chcemy mieć niebieskie hortensje powinniśmy jak najszybciej rozpocząć kurację koloryzującą
  2. Na glebach zasadowych nie ma możliwości zmiany barwy kwiatów.
  3. Właściwości zmiany koloru mają tylko hortensje ogrodowe, i tylko w kolorze różowym (Białych niestety nie da rady już zmienić)

fot. Arsbotanica, W. Foremska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *